Ortodontija

Ortodontija – tai viena iš odontologijos mokslo šakų, tirianti veido-žandikaulių sistemos augimo ir vystymosi sutrikimus, nulemtus genų ar aplinkos poveikio. Ji apima dantų, dantų eilių ir sąkandžio sutrikimų etiologiją, diagnostiką, gydymą bei profilaktiką.

Ortodontija – tai viena iš odontologijos mokslo šakų, tirianti veido-žandikaulių sistemos augimo ir vystymosi sutrikimus, nulemtus genų ar aplinkos poveikio. Ji apima dantų, dantų eilių ir sąkandžio sutrikimų etiologiją, diagnostiką, gydymą bei profilaktiką.

Ortodontinės anomalijos gali būti:

  • Paveldimos (nulemtos genetiškai), pvz. skeletinės anomalijos, tam tikrų dantų nebuvimas (adentija), diastema (tarpas tarp dviejų priekinių dantų),
  • Įgimtos (susiformuoja nėštumo periodu ir vaikas su jomis jau gimsta), pvz. pavienių dantų skaičiaus, formos, padėties anomalijos,
  • Įgytos (susiformuoja po gimimo), pvz. dėl neteisingo kvėpavimo, rijimo bei žalingų įpročių (piršto, liežuvio čiulpimo, lūpų kramtymo) įvykę sąkandžio formavimosi sutrikimai.

Pirmą kartą apsilankyti pas gydytoją ortodontą rekomenduojama sulaukus septynerių metų. Tokio amžiaus vaikams formuojasi mišrus sąkandis – dygsta nuolatiniai kandžiai, pirmieji krūminiai, o vėliau ir kiti nuolatiniai dantys. Apsilankymo metu gydytojas įvertina sąkandį, žandikaulių augimo pobūdį ir nustato, ar pacientui reikalingas ankstyvas ortodontinis gydymas bei parenka tinkamus ortodontinius aparatus.

Ortodontiniai aparatai:

  • Nuimami: plokšteliniai, funkciniai ortodontiniai aparatai,
  • Nenuimami: keturių spyruoklių, greito plėtimo aparatai, gomurinis, liežuvinis lankai, breketų sistema,
  • Kombinuoti: distalinis bei mezialinis išorinio tempimo aparatai.

Profilaktiniai aparatai

Tai ortodontiniai aparatai, taikomi per anksti netekus pieninių dantų. Jų būna įvairių rūšių: kilpelės konstrukcijos profilaktiniai aparatai (dažniausiai naudojami), gomurinis ir liežuvinis lankai, plokšteliniai profilaktiniai aparatai. Šiai grupei taip pat galima priskirti aparatus, koreguojančius žalingus paciento įpročius, tokius kaip neteisingas kvėpavimas, rijimas, piršto, liežuvio čiulpimas.

Savalaikis profilaktinių aparatų naudojimas gali padėti išvengti sudėtingo ortodontinio gydymo ateityje.

Plokšteliniai aparatai

Tai nuimami ortodontiniai aparatai, taikomi žandikaulių plėtimui, vietos formavimui nuolatiniams dantims. Plokštelės sudarytos iš plastmasinio pagrindo, prilaikančių elementų (apkabėlių) ir aktyvių elementų (sraigtų, spyruoklių, lankų).

Paprastai šie aparatai gaminami išdygus keturiems priekiniams ir pirmiesiems krūminiams nuolatiniams dantims.

Funkciniai aparatai

Tai nuimami ortodontiniai aparatai netaisyklingo sąkandžio korekcijai. Jie priverčia pacientą apatinį žandikaulinį laikyti priverstinėje padėtyje, tuo būdu koreguodami sąkandį. Paprastai aparatai taikomi intensyvaus augimo laikotarpiu (augimo spurtas prasideda 10-13 metais, mergaitėms anksčiau nei berniukams). Pasibaigus intensyviam augimui nuimami funkciniai aparatai neveiksmingi.